Tento článek jsem napsal pro vás, kandidáty a hledače lepších pracovních příležitostí. Chci abyste věděli, jak se připravit na nás lovce, kteří si brousí své zbraně a zrovna vás mají v hledáčku. Díky dodržování několika pravidel pro vás nebude předpohovor, neboli prescreening, žádný problém. Stačí si moje rady vrýt pod kůži a nic vás nepřekvapí.

Na prescreeningu se toho ze strany personalistů moc kreativního vymyslet nedá. A pokud ano, kandidát se víc než na prescreeningu, ocitá na pohovoru. Pojďme ale pěkně od začátku, ať i ti, kteří se s tímto pojmem nikdy nesetkali, mají jasno.

Prescreening je krátký předpohovor, který slouží k ověření zkušeností a dalších informací, které máte uvedené v životopisu, nebo zveřejněné na LinkedInu. Slovo krátké berte s rezervou. Zažil jsem z pozice zájemce o práci i takový, který trval 25 minut. Standardně probíhá po telefonu a má dvě formy:

  • Poslali jste do firmy svoje CV na pozici, o kterou máte zájem. Pak prescreening může přijít kdykoliv. HR má veškeré údaje, které jste zaslali a může zavolat kdykoliv. Klidně když jste v metru, ve vaně nebo při firemním meetingu. Je v pořádku, když se do telefonu omluvíte a prescreening přeplánujete na jiný čas.
  • Nebo máte prescreening s headhunterem kvůli pozici, na kterou jste byli osloveni díky profesnímu profilu na LinkedInu nebo jiné sociální síti. Přestože máte vyplněné kontaktní informace, díky GDPR na většině sítí nejdou zobrazit. Prolomit to zvládne jen malé množství nástrojů. Takže headhunter vám napíše zprávu s žádostí o vaše telefonní číslo a termín, kdy vám může zavolat. Máte tedy čas na přípravu.

Ať je to tak, či tak, pojďme si shrnout několik principů, které pokud budete dodržovat, nebudete se muset dlouze připravovat.

  1. Energie

Když poznáte, že na druhé straně linky není prodejce z ČEZu, je to chvíle, kdy naopak vy musíte předat vaši energii jemu. POZITIVNÍ energii.  Ať už máte sebehorší den, na těch několik minut to zkousněte. Vždy radím upřímnost, ale špatné osobní rozpoložení úspěšnému prescreeningu nijak nepomůže. Naopak! HR usoudí, že k nim do firmy nebudete schopni přinést nový, svěží vítr, který zrovna potřebují. Takže se nalaďte tak, ať uděláte dobrý první dojem.

  1. Prodejte se

Odpovídejte objektivně, stručně a k věci. Zaujměte, ale nepředvádějte se. Všeho moc škodí a vy zatím nejste na pohovoru. Vtipné historky si nechejte na osobní setkání. Předpohovor by neměl být extrémně dlouhý. HR si chce pouze ujasnit několik informací.

  1. Perfektní znalost

Mějte naučené to, co stojí ve vašem životopisu a na LinkedIn profilu. Životopis by měl být ideálně na jednu stranu, píši o tom tady, takže by neměl být problém si jednotlivé body zapamatovat. Konec konců přece víte, co jste na jednotlivých pozicích dělali. CV i LinkedIn si koncipujte v bodech a udržujte v nich relevantní věci jako: vedl jsem tým sedmi lidí, přinesl jsem firmě za rok obrat deset miliónů korun, prodával jsem průměrně 30 produktů firmy měsíčně. Mějte na paměti, co přesně jste uvedli, ať si s HR pouze po telefonu potvrdíte informace v případě jeho dotazu.

  1. Buďte připraveni na nejasnosti

Informace, které jsou pro HR nesrozumitelné, jsou jako magnet. Co přesně mám na mysli? Můžete mít například uvedeno, že jste studovali stejně dlouze dvě střední školy, mít dva magisterské tituly, nebo mít napsáno, že jste studovali bakaláře sedm let, namísto tří. Můžete mít také v životopise dva roky pauzu nebo poslední ukončené zaměstnání jeden rok zpět. Pokud dvouletá mezera ve vašem životopisu znamená, že jste dva roky cestovali nebo si potřebovali dát pauzu, je to naprosto v pořádku. Ale –mějte k tomu co říci.

  1. Častá fluktuace

Osobně na tom nevidím v dnešní době nic špatného, pokud mladší generace střídá pozice po roce. Pokud k takovým patříte, věřte, že je to v prescreeningu velmi oblíbené téma. Odpověď si vhodně namyslete a nemusíte se ničeho obávat. Alespoň u pokrokových HR.

  1. Cizí jazyky

Nestačily by mi prsty na nohou a na rukou, abych spočítal, kdy jsem si ověřoval u kandidáta znalost úrovně angličtiny. V životopise měl napsáno „velmi dobrá“ nebo „znalost umožňující profesionální práci“. To, co následovalo se dá připodobnit větě – já nemluvit řečí tvého kmene. Kandidát nedal ani dvě věty dohromady.

Pokud jste si jistí v tom, co oborově umíte, ale neovládáte cizí jazyk, a tak si říkáte, že do životopisu pro jistotu zafabulujete, ať máte všechna esa v rukávu – nedějete to. Zkazí vám to reputaci a dobrý první dojem, a hlavně následnou věrohodnost celého vašeho profilu. Věřte mi, že vás společnost raději nabere jako odborníka a zaplatí vám kurzy cizího jazyka, než aby vás na základě této skutečnosti nevzali.

  1. Lokalita a možnosti nástupu

Možná na první pohled maličkosti, ale mějte v nich jasno. Tyto otázky padnou totiž také. Musíte si být jistí, zda vám cestování v rámci pozice bude nebo nebude dělat problém. Ohledně možnosti nástupu vždy platí – čím dříve, tím lépe. Ale pokud máte dvouměsíční výpovědní lhůtu a přes to nepojede vlak, neříkejte personalistovi, že můžete nastoupit dohodou.

  1. Mzdová očekávání

Buďte na otázku připraveni. Ale ne tak, že řeknete: mám obrovský zájem se na pozici dostat a na penězích mi vůbec nezáleží. Každý, kdo tohle tvrdí, nemluví pravdu. Znalost finančních podmínek, které na pracovním trhu pozice má vám zaručí, že se nepodceníte ani nepřestřelíte očekávání. Ve článku zde, o tom mluvím podrobně.

  1. Znalost pozice i firmy

Zjistěte si maximum informací jak o pozici, tak o dané společnosti. Uděláte velký dojem. Já osobně jsem vcelku empatický a shovívavý headhunter. Rád si s kandidáty povídám a zacházím do hloubky, ale pokud mi někdo řekne: co vaše firma dělá…? nebo co to bylo za firmu, já jsem se tento týden hlásil na tolik pozic, že už fakt nevím…, tak to může být sebetěžší pozice, o které vím, že je na trhu málo kandidátů, ale v 90 procentech kandidáta zamítám. Tím totiž kandidát ukazuje, že nezná svoji hodnotu a hledá pouze práci pro práci. Pro mě taková kořist přestává být vzácnou trofejí. Nehlaste se na pozici pouze proto, že tam mají zveřejněno zajímavé platové rozmezí, ale firma jako taková je vám ukradená.

Tohle je devatero nejdůležitějších zásad, abyste se stali mistrem prescreeningů. Nebo ještě lépe, aby vám k vytoužené pozici stačil jen jeden.

Tak hodně štěstí při hledání!

Zaujal vás článek?
Hledáte práci, nebo vhodného kandidáta?